– Med denne utstillingen setter vi energi på dagsordenen og Østfold på kartet. Vi ønsker å skape engasjement og forståelse for energi gjennom spennende opplevelser og læring for både store og små, sier Geir Endregard, administrerende direktør i INSPIRIA science center.

Utstillingen vil fylle hele første etasje av INSPIRIA og gi besøkende en interaktiv og engasjerende opplevelse av energiens reise – fra produksjon og distribusjon til bruk i dag og i fremtiden. Målet er å øke forståelsen for energi blant barn og unge, med særlig vekt på kortreis energi. Men også voksne vill ha utbytte av utstillingen. Dette blir en opplevelse for alle aldre.

Livet under vann: Utstillingen Dypdykk vil avløses av den nye energiutstillingen i juni 2026. Foto: Inspiria

En opplevelsesbasert energiutstilling

Den nye utstillingen åpner etter planen i juni 2026 og vil være en sentral del av INSPIRIAs satsing på å formidle forskning og teknologi på en tilgjengelig måte. Utstillingen blir stående ut 2028 og vil gi besøkende innsikt i fornybare energikilder og fremtidens energiløsninger.

– Besøkende får utforske energiens rolle i samfunnet gjennom spennende interaktive installasjoner og engasjerende læringsopplegg, slik INSPIRIA er kjent for, sier Endregard.

Østfold Energi som støttespiller

Østfold Energi har siden starten vært en viktig samarbeidspartner for INSPIRIA og styrker nå sitt engasjement ved å gå inn som hovedsponsor for den nye energiutstillingen, sammen med Equinor.

I utstillingen bidrar Østfold Energi primært med finansiering og faglig rådgivning, mens INSPIRIA har ansvar for den redaksjonelle og pedagogiske utformingen.

– Vi har lenge ønsket å forsterke samarbeidet med INSPIRIA, og denne utstillingen gir oss en fantastisk mulighet til å bidra til økt kunnskap om energi blant en bredere målgruppe, sier Oddmund Kroken, administrerende direktør i Østfold Energi.

– INSPIRIA er en viktig institusjon for Østfold og tiltrekker seg tusenvis av besøkende hvert år. Vi håper utstillingen vil lokke enda flere, for det skjer utrolig mye spennende innen energi akkurat nå, legger han til.

Klar, ferdig, gå:  Inspiria-sjef Geir Endregard med Oddmund Kroken, adm. dir i Østfold Energi, og Therese Olavsrud, kommunikasjonssjef i Østfold Energi.

Faglig kvalitet og spennende formidling

Den nye utstillingen blir en del av INSPIRIAs tradisjon med tematiske utstillinger som varer i to til tre år. Dagens utstilling, Dypdykk, setter fokus på livet i havet – og fra juni 2026 vil energi stå i sentrum.

Utstillingen bygges i løpet av 2025/vinter 2026 og vil bestå av fire hovedtemaer:

  • Fremtidens energiløsninger
  • Energi og samferdsel
  • Energi og mat
  • Energi og bevegelse

For å engasjere ulike målgrupper vil utstillingen suppleres med en rekke aktiviteter, inkludert energikonkurranser for skoler, egne energidager for ungdomsskole og videregående, samt temadager og seminarer for publikum og politikere.

___________________________________________________________

For mer informasjon, kontakt:

Geir Endregard, adm. direktør INSPIRIA, tlf. 958 46 220

Therese Olavsrud, kommunikasjonssjef, Østfold Energi, tlf. 976 57 905

 

 


Les flere nyheter